„PRZYJACIELE ZIPPIEGO”
to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat.
Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi.
W programie Przyjaciele Zippiego przeszkolony nauczyciel prowadzi z dziećmi 24 spotkania w trakcie jednego roku szkolnego w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały metodyczne.
W trakcie zajęć pojawia się wiele okazji do zabawy, ćwiczeń i rozmów o sprawach ważnych na tym etapie życia: o przyjaźni, o zmianach, jakie zachodzą w nas i wokół nas, o sukcesach i porażkach oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami. Dzieci dowiadują się, że potrafią znaleźć rozwiązanie, że warto i można prosić o pomoc, a także uczą się okazywać pomoc innym.
Więcej informacji na stronie:
https://www.pozytywnaedukacja.pl/programy/przyjaciele-zippiego/o-programie
https://www.partnershipforchildren.org.uk/
W oddziale przedszkolnym 0B oraz klasach I – II zakończyliśmy pierwszą część realizacji programu Przyjaciele Zippiego, której celem było doskonalenie umiejętności rozpoznawania różnych uczuć i znajdowania strategii radzenia sobie z nimi.
Na pierwszym spotkaniu dzieci ćwiczyły umiejętność rozpoznawania, co sprawia, że czasem są smutne, a czasem radosne i jak to jest u innych dzieci.
Spotkanie drugie koncentrowało się na rozpoznawaniu przez dzieci złości u bohaterów opowiadania oraz własnych uczuć, jakich mogą same doświadczać na co dzień.
Spotkanie trzecie dotyczyło zazdrości i tego, co można zrobić, kiedy pojawi się to uczucie.
Spotkanie czwarte dotyczyło zdenerwowania i uświadamiania sobie przez dzieci, jakie uczucia fizjologiczne towarzyszą temu uczuciu.
Gorąco zachęcamy do rozmowy z dziećmi na tematy poruszane podczas zajęć. W klasach I – II po każdej lekcji dzieci otrzymują kartę pracy, którą mogą sobie zabrać i uzupełnić w domu.
Dodatkowo po każdej zrealizowanej części programu uczniowie otrzymają ćwiczenia domowe – do wspólnego wykonania z rodzicami lub z kimś z rodziny.
Propozycje ćwiczeń znajdziemy również na stronie Centrum Pozytywnej Edukacji:
https://poz-edu.nazwa.pl/links/Cwiczenia_dla_dzieci_i_rodzicow.pdf