• „Rozwój wewnętrznego potencjału”
           

              Każdy z nas posiada szeroką gamę talentów i predyspozycji. Jedni z nas są utalentowani językowo i matematycznie, inni wyrażają ponadprzeciętne predyspozycje w zakresie inteligencji muzycznej czy zdolności plastycznych. Są również osoby, dla których wyrażanie swoich stanów i potrzeb emocjonalnych, określanie tego, co czują w danej chwili i uzewnętrznienie stanów ducha, nie stanowią większego problemu.
          Dlaczego tak jest?

               Czemu jednym pewne zachowania przychodzą z tak dużą swobodą – mówimy wtedy „Popatrz, ten to ma talent”, a inni muszą ciężko pracować nad rozwojem swoich umiejętności przez całe swoje życie? Jakie czynniki bądź zdarzenia mają na to wpływ?
          W jakim stopniu możemy pracować nad rozwinięciem swojego potencjału?

          Spróbujmy poszukać odpowiedzi na te pytania.

                W dzisiejszym świecie badań nad rozwojem ludzkiej osobowości,  koncepcji na temat, czym jest nasz potencjał i jak go rozwinąć jest wiele. Potencjał może być określany jako dynamiczna struktura naszej osobowości, która ulega wpływom wewnętrznym, jak i czynnikom środowiskowym przez całe nasze życie. Jest on ściśle związany z indywidualnymi  predyspozycjami każdego człowieka, umiejętnościami, które nabyliśmy we wczesnym dzieciństwie, a które rozwijamy także w dorosłym życiu. Jaka była atmosfera w naszym domu? Czy rodzice poświęcali nam wystarczającą ilość uwagi? A może zabierali nas na lekcje tańca czy gry na pianinie? Wszystko to, miało wpływ na rozwój naszej inteligencji, empatii i zainteresowań. Natomiast jeśli jako dzieci, nie mieliśmy tyle szczęścia i rodzice nie pobudzali nas do odkrywania świata i rozwoju naszych talentów – jest dobra wiadomość, w dorosłym życiu wciąż możemy pracować nad sobą, rozbudowywać naszą kreatywność, w sposób świadomy rozwijać nasze uzdolnienia i sięgać do skarbca naszego wewnętrznego świata.
          Potencjał każdego z nas jest rozwojowy. Możemy go modelować, pracować nad nim, poprzez udział w kursach czy szkoleniach, podejmując szereg działań, które wzbogacą naszą osobowość. Ucząc się, zdobywając nowe doświadczenia, rozwijamy nasz potencjał. Nasza osobowość, jak i nasze talenty nabierają nowego wymiaru. Czujemy wtedy satysfakcję z naszych działań i mamy większą motywację do pokonywania trudności codziennego życia.
          Ale uwaga ! Jest również druga strona medalu. Jeśli stłumimy naszą ciekawość poznawczą, odłożymy „na bok” nasze pasje i marzenia, możemy spowodować zatrzymanie, bądź bardzo mocne spowolnienie naszego rozwoju – a co za tym idzie, wydobycia naszego potencjału  (czyli nas samych). W dzisiejszym świecie, w którym nacisk położony jest na ilość, a nie na jakość, gdzie wysoka pozycja społeczna i materialna, określa nasz dobrobyt, a nie dobrostan - bardzo łatwo „zapomnieć” o naszym wnętrzu i o potrzebach psychicznych, jakie z niego wynikają.

                W zależności od tego, w jakim środowisku przebywamy, w jakich związkach międzyludzkich się znajdujemy, te aspekty mają istotny wpływ na poziom naszego zaangażowania i motywacji do pracy nad sobą.
          Rozwój naszego potencjału, to również rozwój naszej inteligencji. Może być ona wrodzona lub nabyta. Główny nacisk położymy na tę drugą – na nią mamy bezpośredni wpływ.

                W kontakcie ze światem zewnętrznym, doświadczamy i uczymy się nowych rzeczy. Jak się okazuje w świetle badań, mamy nie jedną, a co najmniej osiem rodzajów inteligencji ! W jakim stopniu rozwinęliśmy każdą z nich, a które wymagają od nas większego nakładu pracy, zależeć będzie nasz poziom kreatywności czy umiejętności myślenia poza schematem ( tzw. outside the box). Ale to nie jedyne umiejętności, które możemy rozwinąć. Możemy stać się bardziej asertywni, zaradni życiowo i sumienni. Możemy być bardziej świadomi przeżywanych emocji i łatwiej je wyrażać. Wszyscy posiadamy każdą z tych inteligencji. Natomiast każde z nas, ma je rozwinięte na innym poziomie. Wiedza o tym, jakie wyróżniamy inteligencje, i jak je rozwijać jest kluczowa, jeśli chcemy świadomie poszerzać nasze uzdolnienia i predyspozycje. Dzięki ciągłemu doskonaleniu, odkrywaniu naszych talentów, możemy zwiększać swoje kompetencje i czerpać z życia pełną garścią.

          1. Czy jestem świadomy swoich możliwości?

          2. Czy jestem gotów aby je uruchomić?

          3. Co jest moją pasją?

          4.  Nad czym muszę popracować?

          Odpowiedzi na te pytania, może dostarczyć nam wiedza na temat tego, jakie wyróżniamy rodzaje inteligencji, i jak możemy rozwijać każdą z nich.

          Inteligencja językowa –  jest to inteligencja, która pozwala nam w sposób płynny rozumieć tekst pisany jak i mówiony. Dzięki rozwojowi  tej struktury intelektu, zwiększymy nasze umiejętności w zakresie wypowiadania się i przyswajania języków obcych. ( Rozwiązywanie krzyżówek jest pomocne!).

          Inteligencja wizualno przestrzenna  -  poświęcając energię na rozwój tej struktury, będzie nam łatwiej odnaleźć prawidłową drogę w terenie, analizować mapy, tworzyć w wyobraźni konstrukty przestrzenne, np. architektoniczne.

          Inteligencja muzyczna -  tworzenie i rozumienie rymów, rytmu i linii melodycznych. Gra na instrumentach. Ćwicząc tę formę inteligencji, zwiększamy ogólną wrażliwość sensoryczną.

          Inteligencja ruchowa –poprzez aktywne działanie fizyczne w świecie zewnętrznym, rozwijamy swoją ciekawość i eksplorujemy otoczenie. Zwiększona elastyczność mięśniowa.

          Inteligencja logiczno matematyczna – porządkowanie zdarzeń i ciągów, liczenie, szeregowanie, analizowanie. Rozwój tej inteligencji pozwala nam dostrzegać wzorce w określonych schematach (rozwój szczególnie zalecany dla osób które chcą się przekwalifikować np. kurs księgowości czy praca na kasie fiskalnej).

          Inteligencja ekologiczna ( przyrodnicza) - dbanie o środowisko, zachowania proekologiczne, kontakt z matką naturą (predyspozycje do pracy na rzecz przyrody, zwierząt,).


          Inteligencja interpersonalna – inaczej inteligencja społeczna. Zwiększony potencjał w zakresie umiejętności negocjacji i mediacji, elastyczność pracy w grupie. Rozwój tej struktury daje nam poczucie większej swobody  i pewności w przestrzeni grupowej, zwiększa nasze umiejętności z zakresu asertywności.


          Inteligencja intrapersonalna -  zwiększona refleksyjność, analiza własnych stanów wewnętrznych, rozumienie swoich emocji. Przewaga motywacji wewnętrznej. Umiejętność realizowania pracy samodzielnie. Uwzględnienie myślenia intuicyjnego w codziennych procesach.

          Gdy zapoznali się już Państwo z poszczególnymi rodzajami inteligencji, chciałbym zwrócić szczególną uwagę na inteligencję interpersonalną i intrapersonalną. Obydwie z nich, przez część specjalistów nazywane są Inteligencją Emocjonalną. Twierdzą oni, że jest to ta forma inteligencji, która jest ściśle powiązana z szeregiem kluczowych aspektów rozwoju twórczego  potencjału, takich jak:

          - Analiza i wykorzystywanie naszych wewnętrznych umiejętności,

          - Zmniejszanie barier mentalnych,

          - Wewnętrzna gotowość do podnoszenia kwalifikacji,

          - Potrzeba samodoskonalenia,

          - Redukowanie barier emocjonalnych,

          - Podnoszenie kompetencji psychospołecznych,

          - Wzrost samokontroli.

               Rozwijając swój potencjał, zwiększamy swoją autonomię i niezależność. Stajemy się ludźmi bardziej świadomymi swoich mocnych stron, jak i elementów naszej osobowości, nad którymi należy pracować. Nasze relacje z drugim człowiekiem, wraz ze wzrostem nas samych, stają się głębsze i pełniejsze. Nasza zdolność do pokonywania trudności życiowych, stawiania czoła wyzwaniom wzrasta wraz z podniesieniem naszej elastyczności i kompetencji wewnętrznych. Poznając siebie, pielęgnując swoje talenty, stajemy się osobami bardziej otwartymi na doświadczenia życiowe. Nasze życie staje się pełniejsze.
           

          Autor: Szymon Kornaś  (coach, psycholog)
                                                                                                  
                    

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Odechowie
      • odechow.szkola@interia.pl, odechow77@gmail.com,
      • 604-603-616
      • Odechów 77 26-640 Skaryszew Poland
      • e-mail:tomasz.gogacz@gmail.com, tel. 601-192-488
      • Szkolni Specjaliści - 506 054 317
    • Logowanie